Odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK, stłuczkę na parkingu, wypadki komunikacyjne

Jeśli doznałeś urazu w wyniku wypadku drogowego w przeciągu trzech ostatnich lat, który nie był z Twojej winy lub był tylko częściowo z Twojej winy, to prawdopodobnie możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać odszkodowanie, na które zasługujesz.

Wypadek drogowy może mieć duży wpływ na Twoje życie. Oprócz bólu spowodowanego kontuzją fizyczną, istnieje szok psychiczny spowodowany nagłym i nieoczekiwanym zranieniem. Urazy powstałe w wyniku wypadków drogowych mogą być trwale, zmieniające życie, zagrażające życiu, a nawet powodować dalsze komplikacje zdrowotne.

Nasza firma może poprowadzić Cię przez cały proces odszkodowawczy, w celu uzyskania należnego Tobie odszkodowania za odniesione w wypadku drogowym obrażenia.

Jeśli do wypadku drogowego doszło w wyniku zaniedbania innych osób, to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Skontaktuj się z nami już dzisiaj. Najważniejsze dla nas jest to, aby zrozumieć nie tylko powagę urazu, ale również, jaki to miało wpływ na Ciebie, Twoją rodzinę, Twoje życie zawodowe jak i Twoją przyszłość.

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu wypadku drogowego na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Odszkodowanie za wypadek drogowy w UK – termin składania wniosku

Roszczenie o odszkodowanie za wypadek drogowy może zostać złożone w przeciągu trzech lat od daty wypadku. Wypadek również musiał być całkowicie lub częściowo winą kogoś innego.

Pamiętaj, że nigdy nie będziemy wywierać na Tobie presji, abyś złożył roszczenie. Jesteśmy tutaj, aby udzielić Tobie bezstronnych porad dotyczących odszkodowania za wypadek drogowy.

Rodzaje wypadków drogowych – kiedy możesz starać się o odszkodowanie?

Prawie wszystkie wypadki drogowe należą do następujących kategorii:

 • wypadki samochodowe,
 • wypadki samochodowe z udziałem pasażera,
 • wypadki drogowe z udziałem pieszych,
 • wypadki drogowe z udziałem rowerzystów,
 • wypadki drogowe z udziałem motocyklistów.

Co obejmuje odszkodowanie za wypadek drogowy w UK?

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju urazu, ciężkości, czasu rekonwalescencji i wpływu finansowego na Twoje życie. Oznacza to, że kwoty odszkodowań za wypadek drogowy często się różnią.
Ogólnie rzecz biorąc nasi prawnicy będą dążyć do uzyskania odszkodowania za każdy negatywny wpływ jakie miały Twoje obrażenia na Ciebie.

Należą do nich takie rzeczy, jak:

 • niezdolność do pracy i utrata zarobków,
 • przyszła utrata zarobków i wpływ odniesionych w wypadku urazów na perspektywy zawodowe,
 • wszelkie zmiany dotyczące Twojej zdolności do pracy,
 • opieka lub wsparcie, które otrzymałeś po wypadku, nawet jeśli zostało udzielone dobrowolnie i bezpłatnie przez rodzinę lub przyjaciół,
 • wszelkie zmiany, których możesz potrzebować w swoim domu lub samochodzie,
 • wszelkie poniesione koszty, na przykład koszty leczenia, podróży i zakwaterowania,
 • koszt jakiegokolwiek przepisanego specjalistycznego leczenia, które nie jest dostępne za pośrednictwem państwowej służby zdrowia (ang. NHS – National Health Service).

Ponieważ istnieje tak wiele czynników, to trudno powiedzieć ile może być warte Twoje roszczenie o odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego, zanim się ono rozpocznie.

Czym są wcześniejsze wypłaty odszkodowania (przedpłaty)?

Wcześniejsze płatności odszkodowawcze (przedpłaty) są znane, jako płatności związane z pilnymi potrzebami. Są wypłacane osobom, które potrzebują wczesnej pomocy finansowej, zanim ich roszczenie o odszkodowanie zostanie rozstrzygnięte. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy obrażenia odniesione w wypadkach drogowych, są tak poważne, że osoby poszkodowane znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji.

Wczesne płatności z tytułu odszkodowania mogą na przykład pokryć koszty zakwaterowania Twojej rodziny w pobliżu miejsca, w którym się leczysz. Mogą być one przeznaczone na pokrycie czynszu, kredytu hipotecznego lub innych rachunków.

Jeśli nie jesteś w stanie pokryć swoich zobowiązań finansowych, ponieważ w wyniku odniesionych obrażeń nie jesteś aktywny zawodowo (przebywasz na urlopie, zwolnieniu lekarskim), wówczas Twój prawnik będzie starał się zapewnić Tobie wcześniejszą wypłatę odszkodowania.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z naszą firmą. Jesteśmy tutaj, aby pomóc!

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu wypadku drogowego na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Odszkodowania za wypadki drogowe w UK – często zadawane pytania

Jeśli odniosłeś obrażenia w wypadku drogowym, który był całkowicie lub częściowo z winy kogoś innego, to prawdopodobnie będziesz mógł wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Nasi prawnicy działają na zasadzie umowy “no win, no fee” (nie wygrasz, nie płacisz), co oznacza, że nie płacisz nic na wstępie roszczenia. Zapłata za nasze usługi następuje w momencie, kiedy Twoja sprawa odszkodowawcza zakończy się powodzeniem.

Jeśli roszczenie zakończy się sukcesem, nasza opłata jest traktowana jako procent odszkodowania. Zostanie to zawsze z Tobą wcześniej uzgodnione.

Nawet jeśli Twoja sprawa o odszkodowanie nie zostanie zakończona pomyślnie, to w dalszym ciągu nie będziesz obciążony kosztami, czyli nie ponosisz żadnego ryzyka.

Czas potrzebny do osiągnięcia ugody w skutecznym roszczeniu z tytułu obrażeń ciała jest zróżnicowany. Zależy to od stopnia złożoności sprawy, rodzaju, ciężkości i okoliczności obrażeń oraz czasu potrzebnego na zebranie wszystkich niezbędnych dowodów medycznych.

Na czas trwania roszczenia z tytułu obrażeń mają wpływ takie czynniki, jak to, czy znasz tożsamość drugiej strony i czy druga strona przyznaje się do odpowiedzialności lub kwestionuje ją w sądzie.

Przykładowo roszczenia z tytułu wypadków drogowych mogą trwać od czterech do dziewięciu miesięcy, potknięcia, poślizgnięcia i upadki od sześciu do dziewięciu miesięcy a bardziej złożone roszczenia, takie jak choroby zawodowe lub zaniedbania medyczne od jednego roku do trzech lat.

Co powinienem zrobić, jak brałem udział w wypadku drogowym?

Nikt nie spodziewa się, że będzie uczestniczył w wypadku drogowym. Jednak zdarzają się one o każdej porze dnia i roku.
Szok spowodowany wypadkiem może być dezorientujący, więc oto krótkie przypomnienie, co należy zrobić, jeśli się w nim uczestniczy.

Co muszę zrobić zaraz po wypadku drogowym?

 • zatrzymaj pojazd tak szybko i bezpiecznie, jak to jest możliwe,
 • wyłącz silnik pojazdu, włącz światła awaryjne i sprawdź, czy ktoś w samochodzie nie został ranny,
 • wezwij policję i karetkę pogotowia, jeśli ktokolwiek został ranny w wyniku wypadku lub droga jest zablokowana,
 • zachowaj spokój i nie przyznawaj się do odpowiedzialności.

Kiedy mam wezwać policję?

 • jeśli inny kierowca lub kierowcy opuszczą miejsce zdarzenia bez wymiany szczegółów odnośnie pojazdu i ubezpieczenia,
 • jeśli podejrzewasz, że inny kierowca jest nieubezpieczony lub znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
 • jeśli uważasz, że wypadek mógł być spowodowany umyślnie.

W takich okolicznościach pamiętaj, aby zgłosić wypadek drogowy na policję w ciągu 24 godzin. Zanotuj, do którego komisariatu policji zgłosiłeś to, ich dane kontaktowe i numer referencyjny zdarzenia, który Ci podali.
Informacje te przydadzą się w późniejszym czasie, jeśli zdecydujesz się złożyć wniosek o odszkodowanie za wypadek drogowy.

Jakie szczegóły powinienem zebrać na miejscu wypadku?

 • prawo stanowi, że jeśli wypadek drogowy spowodował uszkodzenie pojazdu, obrażenia ciała lub jedno i drugie, to obowiązkiem jest aby wymienić się informacjami takimi jak dane osobowe czy dane ubezpieczenia ze wszystkimi zaangażowanymi,
 • zanotuj numer rejestracyjny drugiego pojazdu, jego markę, model i kolor,
 • wymień szczegóły swojego ubezpieczenia z pozostałymi kierowcami,
 • zanotuj nazwiska innych pasażerów i świadków zdarzenia,

Jakie inne informacje powinienem zebrać na miejscu zdarzenia?

 • zapisz godzinę i datę wypadku, warunki pogodowe, warunki drogowe i oświetlenie,
 • zanotuj szkody wyrządzone uczestniczącym pojazdom i zrób zdjęcia z miejsca wypadku, jeśli jest to bezpieczne,
 • zapisz wszelkie obrażenia kierowców i pasażerów, lub innych użytkowników dróg, takich jak piesi czy rowerzyści
 • poszukaj kamer CCTV i zanotuj ich lokalizację.

Wiele osób korzysta teraz z kamer samochodowych. Jest to naprawdę przydatny dowód w przypadku roszczenia o odszkodowanie za wypadek drogowy i w dużym stopniu może pomóc Twojemu prawnikowi w roszczeniu.

Kto wypłaca odszkodowanie za wypadek drogowy?

Wypadki drogowe spowodowane przez innego kierowcę

Jeśli Twój wypadek był spowodowany przez innego kierowcę prowadzącego jakikolwiek pojazd na drodze publicznej, to odszkodowanie zostanie wypłacone przez jego firmę ubezpieczeniową.

Wypadki drogowe z udziałem nieubezpieczonych kierowców

Jeśli Twoje obrażenia w wypadku drogowym zostały spowodowane przez kierowcę, który nie posiadał ubezpieczenia, nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie. Roszczenia odszkodowawcze są wypłacane przez MIB ( Motor Insurers’ Bureau).

MIB zostało założone w Wielkiej Brytanii w 1946 roku. Jako prywatna firma z ograniczoną odpowiedzialnością jest mechanizmem wypłacającym odszkodowania ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców, jak również kierowców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia. MIB szacuje, że każdego roku ponad 26 000 zostaje rannych, a około 130 osób ginie w wypadkach drogowych z udziałem nieubezpieczonych kierowców. To około 16% wszystkich rocznych ofiar wypadków drogowych w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie brytyjskie firmy ubezpieczeniowe mają prawny obowiązek corocznego wpłacania składek do MIB. Oznacza to, że osoby poszkodowane w wypadku drogowym spowodowanym przez nieubezpieczonego kierowcę lub kierowcę, który uciekł z miejsca wypadku mogą ubiegać się o odszkodowanie, na które zasługują.

Co jeśli wypadek został spowodowany przez kierowcę, który uciekł z miejsca wypadku (ang. Hit and Run)?

To frustrujące i denerwujące, gdy ktoś odmawia zmierzenia się z konsekwencjami wypadku drogowego. Tym bardziej, jeśli w wyniku tego Ty lub pasażer odnieśliście obrażenia. Drugi pojazd mógł odjechać z miejsca zdarzenia bez zatrzymywania się i nie miałeś szansy na spisanie numeru rejestracyjnego. Kierowca pojazdu mógł nie mieć prawa jazdy lub pojazd mógł nawet zostać skradziony. W takich okolicznościach w przypadku wygranego roszczenia MIB wypłaci odszkodowanie.

Wypadki drogowe spowodowane złym stanem dróg

Słabe lub uszkodzone nawierzchnie dróg i chodników stanowią zagrożenie. Dziury, pęknięcia i połamane lub luźne powierzchnie mogą łatwo spowodować wypadek drogowy.

Za każdy odcinek drogi publicznej i chodnika ktoś jest odpowiedzialny. Jeśli Twój wypadek był spowodowany przez źle utrzymaną nawierzchnię, wówczas Highways England lub lokalne władze samorządowe wypłacą Tobie odszkodowanie za wypadek drogowy.

Kolizje drogowe ze zwierzętami domowymi lub żywym inwentarzem

Przypadkowe zderzenie z jakimkolwiek zwierzęciem może być bardzo przygnębiającym przeżyciem.
Aby mieć podstawy do roszczenia z tytułu obrażeń ciała, jeśli zostałeś ranny w wypadku, prawo jest jasne:

 • zwierzę musi być zwierzęciem domowym lub pochodzić z hodowli rolnika,
 • musisz być w stanie wykazać, że właściciel był winny spowodowania Twojego wypadku i odniesionych obrażeń, np.: uszkodzone ogrodzenie na skutek czego zwierzę wyszło na drogę publiczną i doszło do kolizji.

Kolizje drogowe z dzikimi zwierzętami

Do wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt dochodzi bardzo często. W Wielkiej Brytanii żyje około 1.5 miliona dzikich jeleni. Według Scottish Natural Heritage co roku na drogach na północ od granicy dochodzi do około 9000 kolizji z jeleniami. Zderzenie z tak dużym zwierzęciem może spowodować poważne obrażenia

Takie wypadki nie ograniczają się tylko do terenów wiejskich. Rozwój terenów zielonych w naszych miastach przyciąga dzikie zwierzęta do naszych obszarów miejskich.

Ponieważ nikt nie jest odpowiedzialny za dzikie zwierzęta, nie ma potencjalnie właściciela, ze strony którego doszło do zaniedbania. Oznacza to, że nie ma podstaw do odszkodowania.

Jakie są najczęstsze rodzaje wypadków drogowych w UK?

Departament Transportu corocznie rejestruje dane liczbowe dotyczące wypadków drogowych. Niestety błąd kierowcy to największa przyczyna wypadków drogowych. Należą do nich:

 • brak oceny sytuacji na drodze,
 • niepoprawnie oceniona prędkość lub kierunek jazdy pojazdu innego użytkownika drogi,
 • nieostrożność, lekkomyślność lub pośpiech,
 • słabe manewrowanie pojazdem,
 • utrata kontroli nad pojazdem,
 • śliska nawierzchnia drogi,
 • niedostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze i do warunków pogodowych,
 • zbyt szybka jazda,
 • brak zachowania bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego przed nami,
 • przekroczenie limitu prędkości.

Roszczenia o odszkodowanie za wypadek drogowy mogą być skomplikowane i wymagają absolutnej dbałości o szczegóły. Naszym zadaniem jest dbanie o Ciebie na każdym kroku, podczas gdy Ty możesz skupić się na rekonwalescencji i powrocie do zdrowia. Aby dowiedzieć się, czy masz szanse na odszkodowanie za wypadek drogowy, możesz skontaktować się z naszymi prawnikami, aby uzyskać bezpłatną i poufną poradę. Będziemy w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i szczegółowo wyjaśnić proces odszkodowawczy.

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu wypadku drogowego na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Jak zgłosić się po odszkodowanie za wypadek drogowy w Wielkiej Brytanii?

Łatwo zapomnieć, że wypadki drogowe to nagłe i często traumatyczne przeżycia, zwłaszcza gdy dochodzi do urazów. Każdy wypadek drogowy opowiada własną, niepowtarzalną historię. Dlatego umiejętności słuchania są tak ważne, aby zrozumieć presję, z jaką borykają się osoby poszkodowane.

Naszym priorytetem jest udzielenie Ci pomocy, której potrzebujesz po wypadku drogowym. Jeśli jesteś zainteresowany i chcesz rozpocząć procedurę odszkodowawczą, skontaktuj się z naszą firmą – pomożemy!

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu wypadku drogowego na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Kiedy kontaktujesz się z nami, nigdy nie masz obowiązku ubiegania się o odszkodowanie, a rozmowa telefoniczna jest całkowicie poufna.