Odszkodowanie za wypadek w domu opieki lub bezpośrednio w domu klienta

Jeżeli pracując jako pracownik domu opieki uległeś wypadkowi w miejscu pracy, nie ze swojej winy (lub jedynie częściowo ze swojej winy), to możemy pomóc ci w uzyskaniu odszkodowania.

Kim jest opiekun / pracownik opieki (ang. care worker)?

Definicja jest dużo szersza, niż wiele osób myśli. Może to być praca zarobkowa bądź wolontariat – na przykład dla firmy charytatywnej. Pracownicy opieki wykonują swoje obowiązki w domach opieki lub domach osób.

Typowa rola opiekuna/ pracownika opieki obejmuje:

 • wspieranie osób wrażliwych poprzez aktywność społeczną i fizyczną
 • rezerwacja i eskortowanie osób na umówione spotkania
 • pomoc w codziennej higienie osobistej, takiej jak mycie i ubieranie,
 • pomaganie ludziom w jedzeniu i piciu,
 • monitorowanie stanów medycznych podopiecznych poprzez pomiar temperatury, pulsu, oddychania i wagi oraz potencjalną pomoc w przyjmowaniu leków.

Doznałeś urazu podczas pracy jako pracownik opiekuńczy?

Wypadek w pracy to traumatyczne przeżycie dla osoby poszkodowanej. Wszyscy spędzamy dużo czasu pracując i powinniśmy się czuć tak samo bezpieczni i zadowoleni w naszym środowisku pracy, jak we własnych domach.

Niestety wypadek w pracy może w drastyczny sposób zmienić nasze życie. Ucierpi na tym nasze zdrowie i finanse, jak również będzie to miało wpływ na nasze życie rodzinne oraz  społeczne.

Codziennie rozmawiamy z takimi osobami jak TY, które ucierpiały w wypadku w pracy i doskonale rozumiemy Twoją sytuację.

Pamiętaj, że odszkodowanie, które możesz otrzymać pomoże Tobie w głównej mierze w powrocie do zdrowia.

Aby dowiedzieć się, czy masz szanse na odszkodowanie za wypadek podczas pracy jako opiekun, możesz skontaktować się z naszymi prawnikami, aby uzyskać bezpłatną i poufną poradę. Będziemy w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i szczegółowo wyjaśnić proces odszkodowawczy.Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia powypadkowe na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Kiedy kontaktujesz się z nami, nigdy nie masz obowiązku ubiegania się o odszkodowanie, a rozmowa telefoniczna jest całkowicie poufna.

Typowe wypadki w pracy jako opiekun / pracownik opieki

Praca, jako opiekun jest nie tylko wymagająca emocjonalnie – może być również wymagająca fizycznie.

Typowe urazy wypadkowe obejmują:

 • nadwyrężenia, skręcenia, a nawet złamania dłoni, nadgarstka i urazy kręgosłupa, na przykład wypadnięty dysk
 • powtarzające się urazy przeciążeniowe, spowodowane stale powtarzanymi zadaniami, bez wystarczających przerw, szkolenia lub sprzętu ochrony osobistej 
 • poślizgnięcia, potknięcia i upadki podczas pracy, wynikające z jakiegoś zaniedbania pracodawcy lub innej osoby trzeciej 
 • poparzenia lub oparzenia podczas pracy, na przykład podczas przygotowywania gorących napojów lub posiłków
 • fizyczna napaść na pracowników opieki ze strony podopiecznych/ rezydentów.

Twój pracodawca ma obowiązek dbać o Twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy

Wszyscy pracodawcy ponoszą wyraźną odpowiedzialność za zapewnienie Tobie i Twoim współpracownikom bezpieczeństwa podczas pracy. Obejmuje to zapewnienie dobrze utrzymanego środowiska pracy, szkolenia i zapewnienia sprzętu ochrony osobistej. Było to szczególnie ważne w czasach pandemii, w której środki ochrony osobistej i rygorystyczne procesy zdrowotne były niezwykle ważne w domach opieki na terenie UK.

Pracodawcy, którzy nie przestrzegają ogólnych przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ang. Health and Safety at Work Act 1974) narażają cię na bezpośrednie ryzyko. Jeśli Twój pracodawca dopuścił się zaniedbania,, w wyniku czego uległeś wypadkowi w pracy i odniosłeś z tego tytułu obrażenia – lub w rezultacie zachorowałeś –  to prawdopodobnie masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których pracodawca nie wywiązał się ze swoich obowiązków:

 • niezapewnienie szkoleń w zakresie podnoszenia, przenoszenia lub pomocy mieszkańcom domu opieki
 • niezapewnienie odpowiedniego sprzętu lub środków niezbędnych do wykonywania pracy
 • niezapewnienie odpowiedniej liczby pracowników na zmianę lub podczas wykonywania powierzonych zadań
 • brak odpowiedniego serwisu i regularnej kontroli sprzętu.

Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037430812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Co mogę zrobić, jeśli jestem opiekunem zaatakowanym przez rezydenta w miejscu pracy? 

Może wydawać się to zaskakujące, ale bardzo często dochodzi do brutalnych napaści na pracowników opieki. Napaści tych dokonują mieszkańcy domów opieki/rezydenci, którymi opiekują się pracownicy.

Nie wszyscy ludzie, którzy potrzebują opieki są tak słabi, jak mogłoby się wydawać. Niektórzy mogą być agresywni, podczas gdy inni cierpią na nieprzewidywalne wahania nastroju z powodu schorzeń związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak choroba Alzheimera lub demencja.

Większość napaści na personel w domach opieki ma miejsce, gdy pracownik opieki jest w bliskim kontakcie z rezydentem, np. pomagając podczas kąpieli lub ubierania, podając leki, pomagając wstać z łóżka.

Atak może obejmować zniewagi słowne, plucie, uderzenie, pchnięcie, rzucanie przedmiotami, ciągnięcie za włosy, kopanie.

Nic dziwnego, że w takich sytuacjach pracownicy opieki mogą czuć się bezbronni.

Pracodawcy mają obowiązek starać się zapobiegać atakom na pracowników opieki

Domy opieki podlegają tym samym przepisom, co wszystkie inne miejsca pracy w Wielkiej Brytanii, a mianowicie przepisom Ustawy o Bezpieczeństwie i Higienie pracy z 1974 roku (ang. Health and Safety at Work Act 1974).

Pracodawca musi ocenić potencjalne zagrożenia dla pracowników. Po oszacowaniu ryzyka, prawo stanowi, że pracodawca musi stosować procedury, które zapewniają, że dom opieki jest wolny od niebezpieczeństw mogących zaszkodzić pracownikom, min. ochrona opiekunów przed napaścią.

Przeszkolenie pracowników, to najważniejsza rzecz jaką mogą zrobić pracodawcy. Zawiera ono:

 • posiadanie polityki postępowania z agresywnymi rezydentami
 • rozpoznanie znaków ostrzegawczych możliwej przemocy
 • umiejętność obezwładnienia osoby agresywnej lub uniknięcia fizycznie ryzykownych incydentów
 • ochrona opiekunów w przypadku napaści.

Co powinien zrobić pracownik opieki, który został przypadkowo ranny w pracy lub został celowo napadnięty?

Istnieje kilka rzeczy, o których musimy pamiętać: 

 • w pierwszej kolejności poszukaj pomocy medycznej
 • upewnij się, że Ty lub Twój współpracownik zgłoszą wypadek do swojego przełożonego
 • upewnij się, że Twój pracodawca odnotował wypadek w firmowej książce wypadków
 • jeśli to możliwe, zdobądź zeznania świadków
 • Twój pracodawca musi zgłaszać niektóre wypadki i urazy do Health and Safety Executive w ramach RIDDOR (Reporting of Injuries, Diseases and Dangerous Occurrences Regulations). Są to przepisy dotyczące zgłaszania urazów, chorób i niebezpiecznych zdarzeń. 

Kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w domu opieki? 

Jeżeli do wypadku doszło w ciągu ostatnich trzech lat i doszło do niego nie z twojej winy (lub jedynie częściowo z twojej winy), prawdopodobnie możesz starać się o odszkodowanie. Nasi doradcy prawni mają duże doświadczenie i podpowiedzą ci (bezpłatnie i bez konieczności natychmiastowego podpisywania umowy), czy masz szansę na odszkodowanie i jakie następne kroki podjąć, aby rozpocząć procedurę roszczeniową. Decyzja, czy rozpocząć roszczenie należy wyłącznie do ciebie.

Jak zgłosić się po odszkodowanie za wypadek w domu opieki w UK?

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu wypadku w domu opieki, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569. 

Kiedy kontaktujesz się z nami, nigdy nie masz obowiązku ubiegania się o odszkodowanie, a rozmowa telefoniczna jest całkowicie poufna.   

Po bezpłatnym przeanalizowaniu sprawy, będziesz wiedzieć na co możesz liczyć oraz o co możesz się ubiegać. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.