Choroby zawodowe – odszkodowania w UK

Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracowników powinna mieć nadrzędne znaczenie dla każdego pracodawcy.

Zgodnie z brytyjskim prawem do podstawowych obowiązków pracodawcy należą:

 • przestrzeganie przepisów Health and Safety i procedur bezpieczeństwa,
 • zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy, wolnego od czynników niosących zagrożenie dla zdrowia i życia,
 • zadbanie o to, aby maszyny, urządzenia i instalacje, z których korzysta pracownik były bezpieczne w użyciu,
 • przeszkolenie pracowników i poinformowanie ich o wszelkich zagrożeniach wynikających z pracy.

Jeśli jednak ta odpowiedzialność nie zostanie potraktowana poważnie, może to narazić pracowników na choroby zawodowe, które mogą mieć zagrażające życiu konsekwencje i mogą prowadzić do roszczeń z tytułu chorób zawodowych.

Choroba zawodowa w UK – jak zgłosić się po odszkodowanie?

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu choroby zawodowej w UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Kiedy kontaktujesz się z nami, nigdy nie masz obowiązku ubiegania się o odszkodowanie, a rozmowa telefoniczna jest całkowicie poufna.

Twój pracodawca jest prawnie zobowiązany do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby chronić Cię przed niebezpiecznymi substancjami i sytuacjami podczas Twojej pracy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby zawodowej.

Przykładowo, jeśli twoje środowisko pracy jest szczególnie hałaśliwe, obowiązkiem pracodawcy jest zmniejszenie hałasu do akceptowalnego poziomu lub, jeśli nie jest to możliwe, zastosowanie środków zapobiegających głuchocie przemysłowej lub szumom usznym, takich jak zapewnienie ochraniaczy na uszy. Jeśli pracodawca nie podejmie takich działań, możesz mieć prawo do odszkodowania z tytułu choroby zawodowej.

Jeśli twoja praca polega na przebywaniu w środowisku, gdzie występują niebezpieczne chemikalia, twój pracodawca powinien podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby zapewnić, że te chemikalia są tak bezpieczne, jak to możliwe, a kontakt z nimi jest ograniczony do minimum lub całkowicie wyeliminowany, jeśli są szczególnie szkodliwe. 

Twój pracodawca jest prawnie zobowiązany do zapewnienia Ci odzieży ochronnej przy każdej pracy ze szkodliwymi substancjami. 

Do przykładowych chorób zawodowych należą:

 • pylica płuc
 • astma zawodowa
 • ubytek słuchu
 • choroby skóry
 • zatrucie azbestem
 • przepuklina 
 • chroniczny ból pleców/ kręgosłupa
 • zespół wibracyjny/ choroba wibracyjna

Choroba zawodowa w UK – kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie?

W ciągu 3 lat należy rozpocząć procedurę o odszkodowanie. Jednakże ze względu na długość czasu jaki zajmuje pojawienie się objawów,  normalny okres graniczny trzech lat na wniesienie roszczenia, rozpoczyna się od dnia rozpoznania znaczących symptomów lub od daty diagnozy postawionej przez lekarza, w przeciwieństwie do daty nabawienia się choroby zawodowej. Również należy mieć uzasadnione podstawy, by sądzić, że zostały one spowodowane przez twoją pracę.

Jeśli uważasz, że Twoja praca spowodowała chorobę, to prawdopodobnie możesz mieć prawo do wystąpienia o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej. 

Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037430812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Jeśli przyczyna Twojego urazu nie znajduje się na powyższej liście, nie martw się, nadal istnieje duża szansa, że ​​będziemy w stanie Ci pomóc.

Skontaktuj się już dziś, z naszymi przyjaznymi doradcami wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037430812 lub bezpłatny 0800 3688 569.

Po bezpłatnym przeanalizowaniu sprawy, będziesz wiedzieć na co możesz liczyć oraz o co możesz się ubiegać. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.