Brytyjski rząd przedstawił nowe, długo oczekiwane stawki odszkodowań za drobne urazy tkanki miękkiej (tzw. “whiplash”) szyi, barku i pleców. W roszczeniach do £5,000 poszkodowany będzie musiał skorzystać z samoobsłogowego portalu online, a odzyskanie kosztów obsługi prawnej nie będzie możliwe.

Ta znacząca reforma była przygotowywana i przekładana od wielu lat, jednak teraz w końcu stanie się faktem. Nowe zasady i nowe stawki wejdą w życie 31 maja 2021 r.

Najpoważniejsze zmiany dotyczą sposobu dochodzenia odszkodowania za drobne urazy tkanki miękkiej (definiowane jako “whiplash”) doznane w wypadkach drogowych. W takich przypadkach osoby poszkodowane same będą musiały złożyć wniosek o odszkodowanie za pomocą specjalnie zaprojektowanego portalu online, a jeżeli zdecydują się skorzystać z pomocy prawnika, nie będzie możliwe odzyskanie kosztów tej pomocy od sprawcy wypadku (lub jego ubezpieczyciela).

Radykalne zmniejszenie stawek odszkodowań

Jednak z punktu widzenia poszkodowanego, zdecydowanie najgorszą wiadomością jest radykalne obniżenie stawek wypłacanych za urazy zaliczone do kategorii “whiplash”, czyli urazy tkanki miękkiej szyi, barku lub pleców, będące zdecydowanie najczęściej zgłaszanymi urazami w związku z wypadkami drogowymi.

Za urazy nie trwające dłużej niż 3 miesiące, całkowite odszkodowanie wyniesie… 240 funtów. Stawka ta rośnie proporcjonalnie aż do £4,215 za urazy trwające do 24 miesięcy. Dodatkowo przyznana może zostać niewielka kwota (od £20 do £130) za doznane w tym samym czasie urazy psychiczne (np. stres).

Samoobsługowy portal online dla poszkodowanych

Wprowadzane zmiany mają niewątpliwie na celu zniechęcenie potencjalnych klientów i zdecydowane zmniejszenie liczby składanych roszczeń. Jest to zwycięstwo ubezpieczycieli, którzy argumentowali, że większość spraw związanych z “whiplashem” jest naciągana i powoduje znaczny wzrost kosztów, a to przekłada się na ceny polis ubezpieczeniowych dla kierowców.

Z drugiej strony, przedstawiciele kancelarii prawnych ostrzegają, że jest to jedynie zwycięstwo lobby ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe zaoszczędzą setki milionów funtów nie wypłacając odszkodowań lub wypłacając je wg nowych, kilkukrotnie mniejszych niż obecnie stawek, zaś brak dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej w połączeniu z doświadczeniem i biurokratyczną przewagą ubezpieczycieli spowoduje, że poszkodowani będą na przegranej pozycji, zmuszeni zaakceptować niedoszacowane kwoty odszkodowań oferowane przez ubezpieczycieli.

Zapewne dopiero po jakimś czasie okaże się, kto miał rację, jednak jeżeli ktoś naprawdę spodziewa się, że składki za polisy komunikacyjne ulegną wyraźnemu zmniejszeniu może się rozczarować.

 

Jeśli ucierpiałeś/aś w wypadku z winy lub zaniedbania pracodawcy, skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci uzyskać wysokie odszkodowanie za poniesione przez Ciebie straty, w tym także utracone zarobki.

Zadzwoń do nas i uzyskaj więcej informacji w swojej sprawie, lub wypełnij formularz kontaktowy (kliknij TUTAJ).

 

‘NO WIN, NO FEE’ (nie wygrasz, nie płacisz)!

☎️ Zadzwoń teraz 0800 368 8569

(bezpłatny numer i bezpłatna porada!)

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?