Dyrektor firmy MWJ Construction Ltd Marcin Wojtas przyznał się do winy i otrzymał wyrok w zawieszeniu.

W lipcu 2018 roku firma realizowała zlecenia na rozbiórkę starego zbiornika na benzynę w Swynecombe, Henley-on-Thames, Oxfordshire.
Dyrektor polecił dwóm pracownikom użycie szlifierki kątowej (grindera) do usunięcia pokrywy zbiornika, aby przyspieszyć prace.

Podczas wykonywania zadania doszło do zapłonu oparów znajdujących się nadal w zbiorniku, po czym nastąpił wybuch. W wyniku wypadku jeden z pracowników doznał oparzenia 26% powierzchni ciała.

W czasie dochodzenia okazało się, że dyrektor firmy został poinformowany przez urzędnika z Petroleum Enforcing Authority, że realizacja takiego zlecenia wymaga specjalistycznej wiedzy i musi być przeprowadzona przez kompetentnego pracownika, lecz żaden z dwóch pracowników wykonujących zadanie nie spełniał tych kryteriów, nie posiadali bowiem odpowiednich kompetencji.

Marcin Wojtas przyznał się do winy polegającej na braku podjęcia odpowiednich działań, które zapobiegłyby wybuchowi przy rozbiórce zbiornika. W listopadzie 2020 r. otrzymał wyrok 6 miesięcy w zawieszeniu oraz nakaz pokrycia kosztów w wysokości £8,455.48.

Po rozprawie inspektor HSE David Tonge powiedział: “Wypadku można było uniknąć, gdyby praca została odpowiednio zaplanowana poprzez adekwatną ocenę ryzyka. Gdyby tak było, kompetentni pracownicy przeprowadziliby prace, zbiornik zostałby bezpiecznie opróżniony z niebezpiecznych substancji, a także użyte zostałyby odpowiednie narzędzia.”

Jeśli ucierpiałeś/aś w wypadku z winy lub zaniedbania pracodawcy, skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci uzyskać wysokie odszkodowanie za poniesione przez Ciebie straty, w tym także utracone zarobki.

Zadzwoń do nas i uzyskaj więcej informacji w swojej sprawie, lub wypełnij formularz kontaktowy (kliknij TUTAJ).

 

NO WIN NO FEE (nie wygrasz, nie płacisz)!

☎️ Zadzwoń teraz 08003688569

(bezpłatny numer i bezpłatna porada!)