Jeśli miałeś wypadek lub cierpisz na chorobę zawodową i z tego tytułu starasz się o odszkodowanie, to niezbędne jest przygotowanie dokumentów, które pokażą jak duży masz problem oraz straty z powodu doznanych urazów.

Twój Prawnik po zapoznaniu się z twoimi problemami oraz typami urazów poinstruuje niezależną agencję medyczną oraz niezależnego lekarza, który przeprowadzi z Tobą rozmowę, aby sporządzić dokument prawno-medyczny, potocznie nazywany komisją lekarską czy obdukcja medyczną.

Trzeba tutaj pamiętać, że komisja lekarska w UK  z angielskiego tłumaczenia Medical Examination) to nic innego jak nasza polska obdukcja medyczna. W Polsce zazwyczaj pamięta się to, lub kojarzy z obdukcją lekarską przeprowadzoną po pobiciach.

Tak więc, nie jest to komisja lekarska, taka jak wojsku, gdzie być może przygotowuje się żołnierza lub pilota do specjalistycznego zadania. Jest to luźna rozmowa z lekarzem na temat naszych urazów i problemów. Lekarz opisuje ilość urazów oraz czas potrzebny do całkowitego ich wyleczenia. Opisuje wpływ tych urazów na nasze codzienne życie i życie naszych bliskich, jak również daje prognozy odnośnie tych urazów, czy w przyszłości będą potrzebne jeszcze jakieś zabiegi czy rehabilitacja.

Co ma na celu komisja lekarska czy obdukcja lekarska po wypadku w UK?

Wizyta poszkodowanego na komisji lekarskiej ma na celu ustalenie stopnia obrażeń. Pozwala to na późniejsze obliczenie wysokości odszkodowania.

Obdukcja lekarska ma na celu opisanie:

  • twoich urazów zaraz po wypadku,
  • urazów oraz problemów na dzień dzisiejszy,
  • opisanie problemów, jakie wynikły z powodu tych urazów, np. nieobecność w pracy czy pomocy, jaką musiałeś otrzymać od bliskich,
  • wpływu na Twoje życie prywatne: rodzina, sport, hobby.

Bardzo istotne aby poszkodowany podczas komisji lekarskiej potrafił udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące samopoczucia po wypadku oraz obrażeń, których doznał w jego skutek.

Podzielmy to może na trzy sekcje, aby było łatwiej Ci to zrozumieć. Wypadek, urazy, zdolności fizyczne (praca, hobby, otrzymana pomoc). Jest to bardzo ważne, aby przed komisją lekarską zanotować sobie co chcesz powiedzieć lekarzowi. Poniżej przedstawimy o co może zapytać lekarz.

O co zapyta lekarz podczas komisji czy obdukcji lekarskiej w UK?

Trzeba się liczyć z tym, że lekarz zapyta o dolegliwości, na które cierpi poszkodowany, czas trwania bólu, kiedy i czy w ogóle nastąpiła poprawa etc.

Ważne jest, aby odpowiadać na pytania szczerze i jak najbardziej wyczerpująco. Należy wspomnieć o wszystkich powypadkowych symptomach, nawet gdy wydają się niegodne uwagi lub według poszkodowanego nie mają związku z wypadkiem, ewentualnie gdy poszkodowany odczuwa je tylko w niewielkim stopniu.

Oto przykładowe pytania, które zada lekarz na obdukcji lekarskiej:

  • Jak doszło do twojego urazu lub wypadku? – tutaj lekarz chce zrozumieć oraz potwierdzić jeszcze raz, w jaki sposób doznałeś swoich obrażeń, np.: uderzenie w tył przez samochód, który nie zahamował.
  • Co zaczęło boleć zaraz po wypadku oraz jak się czujesz na dzień dzisiejszy? – tutaj lekarz zapyta o Twój stan fizyczny i psychiczny. Pamiętaj, że stres czy niechęć do prowadzenia na przykład samochodu, to też jest uraz powypadkowy. Lekarze w określeniu intensywności bólu używają tzw. skali bólu. Zazwyczaj jest to skala od jednego do dziesięciu, gdzie przykładowo sześć wskazuje na ból, z powodu którego będziemy praktycznie płakać. Dlatego ważne jest to, aby poprosić lekarza o wytłumaczenie co poszczególne liczby w skali bólu oznaczają, aby niczego nie wyolbrzymić lub przekolorować.
  • Jaki wpływ na życie prywatne miały doznane urazy? – podczas komisji lekarskiej nie ominą nikogo pytania dotyczące życia prywatnego – hobby, przebytych chorób, aktywności sportowej i ogólnego stanu zdrowia. W związku z tym nie należy zapomnieć o poinformowaniu lekarza o przebytych badaniach oraz wszelkich kosztach poniesionych na opiekę i produkty medyczne – lekarstwa, rehabilitację,
  • Jaki wpływ na Twoją sytuację finansową i zawodową miał wypadek i doznane w nim obrażenia? – nie wolno tutaj zapomnieć o utraconych zyskach, np. z powodu utraty zdolności do pracy w wyniku wypadku

Jak wygląda badanie na komisji lekarskiej w UK?

W trakcie komisji lekarskiej, oprócz szczegółowej rozmowy, odbywa się także badanie. Polega ono na szczegółowym sprawdzeniu stanu zdrowia osoby poszkodowanej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które doznały urazów.

Skończywszy tę procedurę, lekarz podaje diagnozę i zalecenia co do dalszego postępowania medycznego. Efektem wizyty na komisji lekarskiej jest raporty medyczny, który może być powiększony o pełną historię medyczną poszkodowanego. Tenże raport jest jednym z najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do obliczania wysokości odszkodowania.

Jak długo mam czekać na raport medyczny po komisji lekarskiej?

Nie ma możliwości, aby odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Można przyjąć, że standardem jest okres około czterech tygodni. Jednakże w niektórych przypadkach może on się przedłużyć nawet do paru miesięcy. Wszystko zależy od tego, co w tym raporcie zostało zawarte oraz na co lekarz musi czekać, aby skończyć raport medyczny..

Popatrzymy na to z punktu widzenia osoby, która w wypadku doznała poważnych urazów i złamań. Aby oszacować, co naprawdę się dzieje w środku ciała lekarz zlecił zrobienie rezonansu magnetycznego (ang. MRI scan), więc na dzień dzisiejszy nie może zakończyć pisania raportu medycznego, ponieważ potrzebuje wyników z tego dodatkowego badania.

Być może takich raportów medycznych będzie kilka w twoim przypadku, ze względu na ilość zaistniałych urazów, niemniej jednak Prawnik prowadzący Twoją sprawę odszkodowawczą powinien wytłumaczyć Tobie kolejne kroki.

Na co mam zwrócić uwagę otrzymując raport medyczny po komisji lekarskiej?

Należy pamiętać, aby po otrzymaniu raportu medycznego dokładnie sprawdzić treść dokumentu i upewnić się, iż zostały w nim uwzględnione wszystkie opisane na komisji symptomy i skutki odniesionego urazu. Jest to o tyle ważne, iż raport medyczny stanowi główny dowód w sprawie o odszkodowanie.

Na pierwszych stronach raportu – w tak zwanym streszczeniu – jest podsumowanie całego raportu. Tutaj lekarz opisuje jak doszło do wypadku oraz jakie urazy wynikły z tego powodu. Sprawdź dokładnie, czy wszystko się zgadza w tej sekcji.

Następne ważne rzeczy, które są zawarte i opisane w raporcie to ilość urazów, których doznaliśmy po wypadku oraz które z tych urazów jeszcze się goją, leczą..

Lekarz sądowy, który sporządza raport medyczny powinien przedstawić tak zwane prognozy dotyczące procesu powrotu do zdrowia, czyli ile czasu jest potrzebne, aby powstałe w wyniku wypadku obrażenia całkowicie się wyleczyły. To na podstawie tego właśnie podsumowania Prawnik oraz ubezpieczyciel strony przeciwnej będą mogli wyliczyć kwotę odszkodowania, która Ci się należy.

Kolejna sekcja to straty finansowe. Nie jest tutaj wyszczególniona kwota, którą straciłeś na skutek wypadku i odniesionych w nim obrażeń. Ważne jest jednak, aby powiedzieć lekarzowi o swojej niezdolności do pracy po wypadku. Przykładowo, jeśli nie byłeś w stanie chodzić do pracy przez pięć miesięcy po wypadku oraz ktoś z Twoich bliskich lub przyjaciół pomagał Ci podczas pobytu i leczenia w domu, to jest to niezmiernie ważne, aby zostało to ujęte w raporcie medycznym. Bez tych informacji nie będziesz mógł się ubiegać o zwrot utraconych zysków, np.: za utracone zarobki w wyniku niezdolności do pracy, oraz za czas, który poświęcili Ci po wypadku Twoi bliscy.

Jeśli jesteś poszkodowany w wyniku wypadku w miejscu publicznym, w pracy czy na drodze pamiętaj, że możesz ubiegać się o odszkodowanie. Zadzwoń lub napisz do nas, aby zgłosić sprawę. Każdy prawnik, który prowadzi sprawy w naszej kancelarii, posiada doświadczenie w sprawach o odszkodowania za wypadek w UK.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?