Odszkodowanie za błąd stomatologiczny

Większość dentystów jest bardzo skuteczna w pomocy swoim pacjentom, jednakże nie dotyczy to wszystkich i każdego roku tysiące ludzi cierpi w wyniku zaniedbania stomatologicznego.

Stomatolodzy mają obowiązek opieki wobec pacjentów, celem zapewnienia odpowiedniego leczenia, mającego na celu utrzymanie dobrego stanu jamy ustnej.

Jeśli doświadczyłeś zaniedbania stomatologicznego, to skontaktuj się z nami.  Opowiedz nam swoją historię i pozwól sobie pomóc.

Co to jest zaniedbanie stomatologiczne?

Zaniedbanie stomatologiczne jest rodzajem zaniedbań medycznych, wobec których można dochodzić rekompensaty w związku z nieostrożną lub nieprawidłową pracą dentysty, powodującą obrażenia ciała.

Niestety zaniedbania stomatologiczne mogą wpłynąć nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na samopoczucie psychiczne i finanse.

Jeśli zastanawiasz się, co w szczególności stanowi błąd w sztuce dentystycznej, spójrz na niektóre z przykładów poniżej. Możesz ubiegać się o odszkodowanie, jeśli doświadczyłeś któregokolwiek z poniższych:

 • opóźniona diagnoza: ważne jest, aby dentysta jak najszybciej zidentyfikował problemy. Jeśli tego nie zrobi, wówczas może to przedłużyć leczenie i pogorszyć stan,
 • nieprawidłowe lub nieostrożne leczenie: na przykład, jeśli usunięto niewłaściwy ząb lub użycie nadmiernej siły spowodowało obrażenia,
 • błędna diagnoza: jeśli Twój problem dentystyczny zostanie źle zdiagnozowany, może to prowadzić do niepotrzebnego leczenia i większych komplikacji,
 • niski standard leczenia: jeśli dentysta lub ortodonta źle przeprowadził leczenie, powodując dalsze obrażenia,
 • niebezpieczne lub niewłaściwe wykorzystanie sprzętu stomatologicznego lub narzędzi chirurgicznych,
 • założenie wadliwych produktów stomatologicznych,
 • podanie niewłaściwych lekarstw, znieczulenia. 

Jeśli cierpisz w wyniku leczenia, które otrzymałeś, to możesz być uprawniony do złożenia wniosku o odszkodowanie. 

W celu uzyskania informacji, skontaktuj się z nami już dziś. Nasi doświadczeni prawnicy wysłuchają Twojej historii, udzielą poufnych i bezpłatnych porad, bez wywierania presji, że musisz starać się o odszkodowanie. Decyzja, czy chcesz złożyć wniosek o roszczenie należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu zaniedbań stomatologicznych na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569

Co jest uważane za błąd w sztuce dentystycznej?

Za błąd w sztuce dentystycznej uważa się złamanie zasad wiedzy medycznej przez lekarza dentystę, a jego skutkiem jest nieumyślne uszkodzenie ciała pacjenta. 

Chociaż większość prac dentystycznych jest wykonywana przez lekarza stomatologa, to czasami do urazów i obrażeń może dojść podczas zastosowanego leczenia przez lekarza ortodontę, pielęgniarki dentystyczne lub kogokolwiek innego, kto udziela porady lub leczenia stomatologicznego.

Jeśli zastanawiasz się co jest uważane za błąd w sztuce dentystycznej, poniżej przedstawiliśmy kilka typowych przykładów.

Niedbałe leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest bardzo powszechne i zwykle przeprowadza się je, gdy nie ma już innej możliwości, aby uratować chorego zęba. Jest ono konieczne, gdy już dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, Zmieniona chorobowo miazga musi zostać całkowicie usunięta, zarówno z komory, jak i kanałów zęba.

W zdecydowanej większości przypadków procedura przebiega bez żadnych problemów. Jednakże czasami może dojść do powikłań powstałych po leczeniu kanałowym, które zostało wykonane niedbale. Należą do nich:

 • przewlekłe zapalenia kanału występujące przy nieprawidłowo oczyszczonym z bakterii kanale, w którym zaczyna się namnażać flora bakteryjna,
 • przepełnienie kanału, które występuje, gdy stomatolog wypełnia kanał zbyt dużą ilością materiału. Następnie materiał ten wchłaniają tkanki i dochodzi do obrzęku i dolegliwości bólowych,
 • niedopełnienie kanału, które w konsekwencji prowadzi do przewlekłego zapalenia,
 • przewlekłe zapalenie okołowierzchołkowe, z którym mamy do czynienia, gdy pozostałe w zębie na skutek niewłaściwie przeprowadzonego leczenia bakterie dostaną się do tkanek okołowierzchołkowych zlokalizowanych w korzeniu zęba w sąsiedztwie kości, 
 • złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania,
 • złamanie korony zęba, co w konsekwencji prowadzi do konieczności odbudowania części korony, jeśli złamanie jest częściowe lub odbudowania całej korony za pomocą zabiegów protetycznych,
 • uraz oka pacjenta w wyniku braku odpowiedniego zabezpieczenia.

Jeśli Twój dentysta nie zapewnił Ci właściwego leczenia, co skutkowało którymkolwiek z powyższych powikłań, to możesz mieć prawo do starania się o odszkodowanie za zaniedbanie stomatologiczne. 

Błędna diagnoza raka jamy ustnej

Według Narodowej Służby Zdrowia (ang. National Health Service) nowotwór jamy ustnej jest szóstym najczęściej występującym nowotworem na świecie.

Objawy obejmują owrzodzenie jamy ustnej, guzki w jamie ustnej lub szyi, luźne zęby, drętwienie jamy ustnej i pojawienie się czerwonych lub białych plam. Stan należy szybko wykryć i leczyć, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Jeśli Twój dentysta nie zdiagnozowal Cię lub opóźnił leczenie w wyniku błędnie postawionej diagnozy, skutkiem czego było pogorszenie Twojego stanu, możesz mieć prawo do wniesienia roszczenia.

Nieprawidłowe dopasowanie korony lub mostu protetycznego

Korony pokrywają uszkodzony ząb, zapewniając dodatkową siłę i ochronę. Natomiast most protetyczny ma na celu odbudowanie brakującego zęba, poprzez założenie połączonych ze sobą koron ceramicznych na zęby sąsiadujące z luką. W przeciwieństwie do protez ruchomych, mosty zębowe są na stałe przymocowane do zębów filarowych, nie można ich zdjąć.

Jeśli korony lub mosty protetyczne są założone nieprawidłowo lub są niedopasowane, mogą powodować ból i duży dyskomfort. W skrajnych przypadkach źle założony most protetyczny może doprowadzić do takich powikłań, jak próchnica, uszkodzenie przyzębia, zapalenie i martwica miazgi. Może nawet dojść do utraty zębów, które służą za filar.

Jeśli ucierpiałeś w wyniku niedbalstwa swojego dentysty, co naraziło Cię na ból i dyskomfort nie tylko fizyczny ale i psychiczny, dodatkowe leczenie a co za tym idzie dodatkowe koszty, to prawdopodobnie możesz ubiegać się o odszkodowanie za zaniedbanie stomatologiczne.

Błędy przytrafiające się podczas zabiegu chirurgicznego w jamie ustnej

Twój dentysta ma obowiązek wyjaśnić Ci całą procedurę wykonania zabiegu oraz poinformować o wszystkich zagrożeniach i ryzyku, jakie ono z sobą niesie, abyś mógł zdecydować, czy chcesz kontynuować leczenie.

Przykładowe błędy podczas zabiegu to:

 • podanie niewłaściwego środka znieczulającego,
 • podanie leku, na który pacjent jest uczulony, pomimo adnotacji w karcie medycznej,
 • złamanie szczęki podczas zabiegu wszczepiania implantu zawinione złym planem leczenia,
 • złamanie szczęki podczas zabiegu wszczepiania implantu zawinione niewłaściwą techniką operacyjną,
 • wprowadzenie do dróg oddechowych obcych przedmiotów,
 • pozostawienie ciał obcych po zabiegu chirurgicznym.

Stomatologia staje się coraz bardziej inwazyjna, a więc ryzyko narażenia bezpieczeństwa pacjenta rośnie.

Jakie odszkodowanie mogę otrzymać za zaniedbanie stomatologiczne?

Wysokość odszkodowania, które otrzymasz zależy od powagi i złożoności Twojej sprawy, a więc nie ma możliwości oszacowania kwoty odszkodowania na wstępie roszczenia. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny.

Rozumiemy, że po niedbałym leczeniu możesz czuć się samotny, sfrustrowany i odczuwać ból. Często konieczność rozpoczęcia dodatkowego leczenia będącego wynikiem zaniedbania stomatologicznego to trudny okres dla poszkodowanego pacjenta. Wiąże się to często z przeznaczeniem własnych środków na leczenie, aby naprawić skutki spowodowane przez błąd w sztuce dentystycznej.

W wyniku tego zaniedbania może dojść czasami do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Są to najczęściej fizyczne obrażenia, jakich doznał pacjent. Rekonwalescencja w takiej sytuacji jest nierzadko nie tylko długotrwała, ale przede wszystkim kosztowna. Dlatego tak istotnym jest możliwość dochodzenia swoich praw i starania się o odszkodowanie za zaniedbanie stomatologiczne. Pokrywa ono nie tylko obrażenia fizyczne (ból i cierpienie) ale także urazy psychiczne powstałe w wyniku nieprawidłowego leczenia. Mowa o takich schorzeniach jak stres i lęk przed wizytami u stomatologa, czy nawet depresja.

Aby ustalić odpowiednią kwotę odszkodowania, Twój prawnik przyjrzy się takim kwestiom jak:

 • obrażenia, jakich doznałeś na skutek zaniedbania lub błędu dentystycznego, ból i cierpienie spowodowane przez ten incydent,
 • utracone dochody i czas, w którym nie byłeś zdolny pracować,
 • uraz psychiczny (stres, lęk, depresja),
 • wydatki takie, jak zakup medykamentów, koszty podróży do placówek medycznych, koszty zakwaterowania,
 • wpływ urazu na Twoje życie i życie Twojej rodziny.

Twoje odszkodowanie pokryje również czas, pomoc i opiekę (ang. care and assistance) poświęconą Tobie po wypadku przez Twoich bliskich lub przyjaciół.

Czy roszczenia za zaniedbania stomatologiczne można składać w trybie umowy “nie wygrasz, nie płacisz” (ang. “no win, no fee”)?

Oczywiście, że TAK. Większość naszych roszczeń może być zgłoszona w trybie umowy “nie wygrasz, nie płacisz” (ang. “no win, no fee”) .

Oznacza to, że nie płacisz nic na wstępie roszczenia. Zapłata za nasze usługi następuje w momencie, kiedy Twoja sprawa odszkodowawcza zakończy się powodzeniem.

Jeśli roszczenie zakończy się sukcesem, nasza opłata jest traktowana jako procent odszkodowania. Zostanie to zawsze z Tobą wcześniej uzgodnione.

Nawet jeśli Twoja sprawa o odszkodowanie nie zostanie zakończona pomyślnie, to w dalszym ciągu nie będziesz obciążony kosztami, czyli nie ponosisz żadnego ryzyka.

Na wstępie roszczenia prawnik wykupuje polisę ubezpieczeniową na pokrycie kosztów prawnych. Na wypadek gdyby sprawa została przegrana w sądzie, ubezpieczenie to pokryje koszty strony przeciwnej. Ubezpieczenie to jest pokrywane z odszkodowania na końcu roszczenia.

Czy istnieje określony termin, w którym mogę składać roszczenie o odszkodowanie z tytułu zaniedbania stomatologicznego?

W większości przypadków masz trzy lata od daty zdarzenia związanego z zaniedbaniem stomatologicznym, aby rozpocząć sprawę o odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że w sprawach o odszkodowanie im szybciej zgłosisz się do nas, tym lepiej – niekiedy rozpoczęcie sprawy może być niemożliwe, jeżeli do terminu przedawnienia zostało już niewiele czasu.

Istnieją pewne okoliczności, w których trzyletni termin nie ma zastosowania. Przykładowo, jeśli rozważasz wystąpienie z roszczeniem w imieniu ukochanej osoby, która nie ma pełnej sprawności umysłowej, zwykle nie ma ograniczeń czasowych na wniesienie roszczenia.

W przypadku obrażeń, których doznało Twoje dziecko możesz złożyć wniosek o odszkodowanie w dowolnym momencie do jego 18-tych urodzin. Jeśli w tym okresie nie zostanie zgłoszone żadne roszczenie, wówczas może zgłosić roszczenie samodzielnie jako dorosły w ciągu trzech lat, między 18 a 21 rokiem życia.

Jak mam złożyć roszczenie o odszkodowanie za zaniedbanie stomatologiczne?

Kiedy korzystamy z opieki dentystycznej, powierzamy nasze zdrowie w ręce osób wykwalifikowanych medycznie. Ufamy!.

Wszystko ulega zmianie, kiedy dochodzi do zaniedbania, spowodowanego nieprawidłowym leczeniem lub postawieniem błędnej diagnozy konkretnego schorzenia. Niestety konsekwencje tego są ogromne i często zmieniają  nasze życie.

Niezależnie od tego, czy jest to uraz fizyczny, pogorszenie istniejącego stanu, czy spowodowana trauma psychiczna, niezmiernie trudno jest naprawić powstałe szkody.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ucierpieli w wyniku zaniedbania stomatologicznego, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci uzyskać odszkodowanie, na które zasługujesz. 

Jako zaufana i polecana firma, rozumiemy przez co przechodzisz. Nasz zespół ma wiedzę, doświadczenie i dużo empatii, aby Ci pomóc

Zapytania o odszkodowania oraz roszczenia z tytułu zaniedbań stomatologicznych na terenie UK, można zgłaszać bezpośrednio do nas. Nasze biuro jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00-17:30. Zapytania można zgłosić wypełniając formularz wypadkowy na naszej stronie klikając TUTAJ, lub dzwoniąc bezpośrednio do naszej polskiej kancelarii odszkodowań na numer: 02037 430 812 lub bezpłatny 0800 3688 569

Kiedy kontaktujesz się z nami, nigdy nie masz obowiązku ubiegania się o odszkodowanie, a rozmowa telefoniczna jest całkowicie poufna.